Przejdź do treści

Chwyt D-dur

  • przez

Chwyt gitarowy D-dur to absolutna podstawa dla początkujących gitarzystów i każdego, kto zaczyna uczyć się gry na gitarze. Mało tego, jest jednym z najczęsciej wykorzystywanych chwytów!

Ta informacja może Cię ucieszyć, bo poza jego zaletami, które już znasz, ma jeszcze jedną – jest niesamowicie prosty.

Wykorzystujemy tylko trzy palce ułożone blisko siebie, nie musimy się wyginać i kombinować. Nic nam nie będzie brzęczeć, dlatego grając D-dur możemy cieszyć się przyjemną melodią – nawet na początku nauki.

 

Jak zagrać D-dur?

Akord D-durCałą zabawę z chwytem D-dur zaczynamy od czwartej struny. Zostaje ona pusta, dzięki czemu gramy na niej dźwięk D – to nasz bazowy dźwięk w tym chwycie!

Na kolejnych strunach musimy już zacząć naciskać gryf. Pierwsze miejsce, to trzecia struna – na drugim progu wciskamy ją, dzięki czemu otrzymujemy dźwięk A. Najlepiej użyć palca wskazującego.

Drugą strunę wciskamy na trzecim progu z czego wychodzi nam kolejny dźwięk D. Tę strunę wciskamy czwartym, serdecznym palcem.

Pozostałą pierwszą strunę dociskamy środkowym placem na drugim przodu. Tak wydobywamy kolejny dźwięk – tym razem Fis.

Takim sposobem otrzymujemy cztery dźwięki z czterech strun – D – A – D – Fis. Dlaczego tylko cztery dźwięki zagrane na czterech strunach?

 

Największy błąd w D-dur

Gitarzyści często popełniają ogromny błąd niezależnie od tego jak długo grają. Co to za błąd? 

Spójrz na diagram z chwytem. Przy piątej i szóstej strunie zauważysz krzyżyki. Co one oznaczają? Gdy widzisz krzyżyk przy strunie, znaczy to, że nie gra się danej struny przy chwycie. W przypadku D-dur sa to właśnie piąta i szósta struna.

Szarpiemy lub bijemy od czwartej w dół – to właśnie na czwartej strunie mamy bazowy dźwięk z tego chwytu czyli D.

 

Inne sposoby by zagrać D-dur

Poza podstawowym, najprostszym sposobem na zagranie D-dur, mamy jeszcze inne możliwości by wydobyć z gitary taki sam akord. Jeśli jesteś osobą początkującą nie będzie to dla Ciebie dobra wiadomość – są to chwyty barowe.

Po co na inne sposoby? W grze na gitarze mamy coś takiego jak Power Chords. Są one uproszczeniem chwytów barowych, często wykorzystujemy je w muzyce rockowej. Ale by zagrać Power Chords musimy najpierw wiedzieć, gdzie są barowe, a później je modyfikować.

Pierwszy sposób to D-dur z barowym na piątym progu. Wskazującym palcem na trzecim progu dociskamy chwyt barowy na pierwszej i piątej strunie. Resztą zajmują się trzy pozostałe palce – wciskamy nimi siódmy próg.

Środkowy ląduje na czwartej, serdeczny na trzeciej, a mały na drugiej strunie. Gramy od piątej struny w dół, bo przy szóstej jest krzyżyk. Wszystko jest też wyjaśnione w poradniku, który znajdziesz u góry. Diagram masz poniżej po lewej stronie.

Drugi sposób jest nieco prostszy, ale będą w stanie użyć go gitarzyści, którzy mają w gitarze cutaway (wcięcie w pudle). Powód jest prosty – barowy chwytamy dopiero na dziesiątym progu, ponieważ na dziesiątym progu szóstej struny mamy dźwięk bazowy D.

Tutaj barowym musimy docisnąć pierwszą, drugą i szóstą strunę na dziesiątym progu. Reszta to przesunięty chwyt E-dur. Środkowy palec docisk trzecią strunę na jedenastym progu. Serdeczny i mały palec dociskają czwartą i piątą strunę na dwunastym progu. Teraz gramy już na wszystkich strunach. Chwyt znajdziesz na diagramie z prawej strony.

Akord D-dur barowyAkord D-dur Barowy 10 próg


Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat chwytów gitarowych, pobierz darmową Tabelę Chwytów Gitarowych oraz Kurs Chwyty Gitarowe dla Każdego.

Znajdziesz w nich mnóstwo praktycznej wiedzy o tym jak poprawnie chwytać akordy i jak w prosty sposób się ich nauczyć. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *