Chwyt D-dur

Chwyt gitarowy D-dur to absolutna podstawa dla początkujących gitarzystów i każdego, kto zaczyna uczyć się gry na gitarze. Mało tego, jest jednym z najczęsciej wykorzystywanych chwytów!

Ta informacja może Cię ucieszyć, bo poza jego zaletami, które już znasz, ma jeszcze jedną - jest niesamowicie prosty.

Wykorzystujemy tylko trzy palce ułożone blisko siebie, nie musimy się wyginać i kombinować. Nic nam nie będzie brzęczeć, dlatego grając D-dur możemy cieszyć się przyjemną melodią - nawet na początku nauki.

Jak zagrać D-dur?

Całą zabawę z chwytem D-dur zaczynamy od czwartej struny. Zostaje ona pusta, dzięki czemu gramy na niej dźwięk D - to nasz bazowy dźwięk w tym chwycie!

Na kolejnych strunach musimy już zacząć naciskać gryf. Pierwsze miejsce, to trzecia struna - na drugim progu wciskamy ją, dzięki czemu otrzymujemy dźwięk A. Najlepiej użyć palca wskazującego.

Drugą strunę wciskamy na trzecim progu z czego wychodzi nam kolejny dźwięk D. Tę strunę wciskamy czwartym, serdecznym palcem.

Pozostałą pierwszą strunę dociskamy środkowym placem na drugim produ. Tak wydobywamy kolejny dźwięk - tym razem Fis.

Takim sposobem otrzymujemy cztery dźwięki z czterech strun - D - A - D - Fis. Dlaczego tylko cztery dźwięki zagrane na czterech strunach?

Największy błąd w D-dur

Gitarzyści często popełniają ogromny błąd niezależnie od tego jak długo grają. Co to za błąd? 

Spójrz na diagram z chwytem. Przy piątej i szóstej strunie zauważysz krzyżyki. Co one oznaczają? Gdy widzisz krzyżyk przy strunie, znaczy to, że nie gra się danej struny przy chwycie. W przypadku D-dur sa to właśnie piąta i szósta struna.

Szarpiemy lub bijemy od czwartej w dół - to właśnie na czwartej strunie mamy bazowy dźwięk z tego chwytu czyli D.

Inne sposoby by zagrać D-dur

Poza podstawowym, najprostszym sposobem na zagranie D-dur, mamy jeszcze inne możliwości by wydobyć z gitary taki sam akord. Jeśli jesteś osobą początkującą nie będzie to dla Ciebie dobra wiadomość - są to chwyty barowe.

Po co na inne sposoby? W grze na gitarze mamy coś takiego jak Power Chords. Są one uproszczeniem chwytów barowych, często wykorzystujemy je w muzyce rockowej. Ale by zagrać Power Chords musimy najpierw wiedzieć, gdzie są barowe, a później je modyfikować.

Pierwszy sposób to D-dur z barowym na piątym progu. Wskazującym palcem na trzecim progu dociskamy chwyt barowy na pierwszej i piątej strunie. Resztą zajmują się trzy pozostałe palce - wciskamy nimi siódmy próg.

Środkowy ląduje na czwartej, serdeczny na trzeciej, a mały na drugiej strunie. Gramy od piątej struny w dół, bo przy szóstej jest krzyżyk. Wszystko jest też wyjaśnione w poradniku, który znajdziesz u góry. Diagram masz poniżej po lewej stronie.

Drugi sposób jest nieco prostszy, ale będą w stanie użyć go gitarzyści, którzy mają w gitarze cutaway (wcięcie w pudle). Powód jest prosty - barowy chwytamy dopiero na dziesiątym progu, ponieważ na dziesiątym progu szóstej struny mamy dźwięk bazowy D.

Tutaj barowym musimy docisnąć pierwszą, drugą i szóstą strunę na dziesiątym progu. Reszta to przesunięty chwyt E-dur. Środkowy palec docisk trzecią strunę na jedenastym progu. Serdeczny i mały palec dociskają czwartą i piątą strunę na dwunastym progu. Teraz gramy już na wszystkich strunach. Chwyt znajdziesz na diagramie z prawej strony.

Jeśli...

  1. Chcesz dowiedzieć się jak zagrać prawie każdą piosenkę dzięki kilku
    prostym chwytom
  2. Chcesz poznać sposoby jak uniknąć barowych i wydobyć takie samo,
    a nawet przyjemniejsze brzmienie
  3. Chcesz nauczyć się grać ze słuchu...

© Copyright by Grzegorz Myszor, JakZagrac.pl ® 2016 All rights reserved. | Mapa strony

To jest obszar dolnego suwaka. Możesz edytować ten tekst lub wstawić tutaj dowolny element. Jest to znakomite miejsce na wstawienie formularza zapisu lub licznika odliczającego czas do końca promocji lub ilości pozostałych sztuk towaru.